Son Haberler

Alemdar: 21 Haziran bize birlik ve beraberliği hatırlatan gündür

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar 21 Haziran Adapazarı’nın...

Bayramda 100 bin Sakaryalı ücretsiz ulaşım hizmetinden yararlandı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, 4 günlük Kurban Bayramı boyunca şehirde...

Tever’den 21 Haziran Mesajı

AK Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever, Adapazarı’nın düşman...

“Sahip olduğumuz kaynakların önemini anlamalıyız”

Kategoride Diğer

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Dünya Su Günü programında önemli mesajlar verdi. Gelecekte yaşanması öngörülen küresel felaketlere karşı tedbir çağrısı yapan Yüce, Sakarya’daki doğal kaynakların durumundan bahsetti. Yüce, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve bağlı iştiraklerimizle birlikte kaynaklarımızı korumaya yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Sapanca Gölü şu an yaklaşık 33 metre seviyesiyle son yılların en yüksek seviyesinde” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, ‘Dünya Su Günü’ sebebiyle SAÜ Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen programa katıldı. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından organize edilen programa Başkan Yüce’nin yanı sıra Sakarya Vali Yardımcısı Ersin Emiroğlu,  SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan MHP İl Başkanı Ahmet Ziya Akar, Sakarya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Aziz Öğütlü, Halk Sağlığı Genel Müdür Yardımcısı Bekir Keskinkılıç, Saski Genel Müdürü Yiğit Turan, ilçe belediye başkanları STK temsilcileri, Büyükşehir ve SASKİ bürokratları, öğrenciler ve basın mensupları katıldı. Yüce, dünyayı bekleyen küresel felaketleri hatırlatarak ‘tedbir’ çağrısı yaptı. İklim değişikliği, küresel hareketler ve karbon salınımının sonuçlarını değerlendirip yerel, bölgesel ve son olarak küresel ölçekte gerekli adımların atılmasının önemine dikkat çeken Yüce, ‘kaynaklarımızı geleceğe miras bırakalım’ mesajı verdi. Yüce, Sakarya’nın doğal cenneti Sapanca Gölü’nün son yılların en iyi seviyesinde olduğu müjdesini paylaştı.

“Sakarya’daki durumu her yönüyle inceliyoruz”

Yüce, bu tehditlere karşı Sakarya’daki durumu her yönüyle inceleyerek takip ettiklerini ifade ederek, “Malumunuz içerisinde yaşadığımız çağda dünyanın dengesi alışkın olduğumuz eksenden kaymaya ve değişmeye başladı. İklimsel değişiklikler, küresel hareketler ve karbon salınımı gibi bu duruma sebep olan pek çok etken mevcut.  Sizlerin çok yakından bildiği üzere yapılan incelemeler ve tahminler karamsar bir tablo çiziyor. Dünyanın başına gelecek kısmi ya da büyük felaketler esasında doğrudan biz insanoğlunu ve dünyayı paylaştığımız diğer canlıları etkiliyor. İleride bizim ya da evlatlarımızın içine düşme ihtimali olan bu krizlerin önüne geçmemiz veya erteleyerek gerekli tedbirleri almamız mümkün. Bu organizasyonların doğru değerlendirilmesi gerekiyor. Yerel, bölgesel ve global araştırmalar yapıp gerekli tedbirleri almamız gerekiyor. Bu ve bunun gibi toplantılar sayesinde biz de Sakarya’daki durumu her yönüyle tespit edecek ve yerel ölçekte tedbirlerimizi alacağız. Yerel ölçekte alınan bu tedbirler bölgesel tedbirlerle; bölgesel tedbirler de global çalışmalarla entegre olursa inşallah biz bu sınavı başarıyla atlatabiliriz” dedi.

“Sapanca Gölü 33 metre seviyesine ulaştı”

Sapanca Gölü’nün 33 metreyle son yılların en yüksek seviyesine ulaştığını söyleyen Yüce, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak görevimizi en iyi şekilde yapmak arzusuyla şehrimizdeki durumu, ülkemizdeki gelişmeleri ve global ölçekli çalışmaları yakından takip ediyoruz.  Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve bağlı iştiraklerimizle birlikte kaynaklarımızı korumaya yönelik çalışmalar yürütüyoruz.  Şehrimizin su ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan Sapanca Gölümüzü ve çevresini kirlilikten koruyoruz. Yıl boyunca göldeki hareketleri teknolojik sistemlerle takip ediyoruz. Göl çevresindeki yerleşim ve iş yerlerini denetliyor ve kontrol ediyoruz. Sapanca Gölü şu an yaklaşık 33 metre seviyesiyle son yılların en yüksek seviyesinde.  Sapanca gölüne alternatif olacak içme suyu kaynakları buluyor ve bu kaynakları koruyacak sistemler inşa ediyoruz” diye konuştu.

“Sahip olduğumuz kaynakların önemini anlamalıyız”

Başkan Yüce, Dünya Su Günü’nün sahip olunan kaynakların önemini anlamaya vesile olmasını dileyerek,  “Su kuyuları açıyor, yeni baraj projeleri için fizibilite çalışmaları yürütüyoruz. İçme suyu şebekelerini, yağmur suyu şebekelerini ve kanalizasyon şebekelerini yeniliyoruz. İhtiyaç dâhilindeki gerekli bölgelere sıfırdan hatlar inşa ediyoruz. Kurduğumuz teknoloji sayesinde suyun yer altındaki yolculuğunu ve sıhhat derecesini takip ediyoruz. Yenilediğimiz ve sıfırdan inşa ettiğimiz altyapı hatlarıyla kayıp ve kaçak oranlarını en aza indirerek su tasarrufu sağlıyoruz. Yürüttüğümüz sosyal faaliyetler ile hemşerilerimizi su tasarrufu ve doğal kaynakların korunması konusunda bilinçlendiriyoruz. 22 Mart Dünya Su Gününün suyun ve sahip olduğumuz diğer kaynakların önemini anlamamıza vesile olması dileğiyle sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

- REKLAM -spot_img
Son Eklenenler

Alemdar: 21 Haziran bize birlik ve beraberliği hatırlatan gündür

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar 21 Haziran Adapazarı’nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 103. Yılı sebebiyle yayımladığı mesajda, “Ecdadın kanıyla,...