Son Haberler

Ulaşımda öğrenciler için ücretsiz seyahat ve indirim meclisten geçti

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar'ın belediye otobüslerinde müjdesini...

Doç. Dr. Eda Altun: Gizli tuza dikkat!

Kocaeli Şehir Hastanesi Nefroloji hekimi Doç. Dr. Eda Altun...

Sakarya’da Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri başlıyor

Her yıl 21-27 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Türk Mutfağı...

‘Adapazarı’mızın Çehresini Değiştiriyoruz’

Kategoride Diğer

Adapazarı Belediyesi tarafından hazırlanan ve uzun zamandır merakla beklenen proje, Başkan Mutlu Işıksu tarafından açıklandı. Orhangazi Kültür Merkezi’ndeki lansmanda konuşan Işıksu, “Adapazarı’nda Hayat Var parolasıyla şehrin kalbinde başlatacağımız yenileme ve dönüşüm çalışmasının, örnek bir proje olarak artık şehrimizde yeni bir kimlik inşa edeceğine inanıyor ve şehrimiz için tüm güzellikleri birlikte başarıyoruz. ADA Hayat, hepimiz için hayırlı olsun.” dedi.

Tarihi Projeye Anlamlı Lansman

Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu’nun ev sahipliğinde, Orhangazi Kültür Merkezi’nde düzenlenen lansmanda, merakla beklenen dev proje kamuoyu ile paylaşıldı. Projenin açılış konuşmasını yapan Başkan Mutlu Işıksu, Adapazarı için ortaya koydukları vizyondan bahsetti ve projenin detaylarını tek tek anlattı.

Tarihi Bir Başlangıcın Eşiğindeyiz

Adapazarı’na duydukları sevgi ve muhabbetten bahsederek konuşmasına başlayan Işıksu, “Bir şehre ait olmanın, o şehri sevmekten geçtiğini çok iyi biliyoruz. Bir şehri severseniz o şehrin sokaklarının huzura, sevgiye ve dayanışmaya çıktığını da fark edersiniz. Kendinizi bir şehre ait hissettiğinizde, artık zihninize o şehrin kokusu ve sesleri yerleşmiştir. Adeta bir şehri sevdikçe, o şehri kuşanırsınız. İşte bu düşüncelerle aidiyet hissettiğimiz güzel Adapazarı’mız için tarihi bir başlangıcın eşiğindeyiz.” diye konuştu.

Adapazarı’nda Hayat Var

Projenin olgunlaşma sürecinden söz eden Başkan Mutlu Işıksu, “84 mahallesinde, her kültürden zenginlikleri yaşatan, kadim geçmişimizden günümüze uzanan birlikte yaşama kültürünün en güzel örneklerini sergileyen, huzur ve kardeşlik coğrafyası şehrimizin her zaman en güzelini hak ettiğini vurgulamak isterim. Biliyorsunuz ki, hala yüz çizgilerimize sinmiş acılar var, ses tellerimiz “kimse yok mu?” sorusuna “buradayım” diyememenin hüznünü taşıyor. Biz de şehrimizin tarihinde çok iyi bir örnek ortaya koymak için büyük gayret ve özveriyle yola çıktık. Adapazarı’nda Hayat Var parolasıyla başlayan yolculuğumuz bugün Adapazarı’mızın sosyal, kültürel, ekonomik tarihi ve mimari kompozisyonunda çığır açacak bir olgunluğa ulaştı.” dedi.

Artık Hiçbir Şey Eskisi Gibi Olmayacak

Başkan Işıksu konuşmasında ayrıca, “Belleğimiz zamansal içerimlere sahip olduğu kadar elbette mekânsal içerimlere de sahiptir. Hafızanın yaşatılması, sosyal ilişkilerin güçlendirilmesi, kültürlerarası diyaloğun artması ve şehirle ünsiyet kurmanın temel nüanslarında mekânların rolü oldukça önemlidir. Biraz sonra sizlerle paylaşacağım projemizle birlikte Adapazarı’mızda hiçbir şeyin artık eskisi gibi olmayacağını ifade etmek istiyorum. Şehrin kalbinde başlatacağımız yenileme ve dönüşüm çalışmasının, örnek bir proje olarak artık şehrimizde yeni bir kimlik inşa edeceğine inanıyoruz.

Adapazarı’mızın Çehresini Değiştiriyoruz

Cumhurbaşkanımız, liderimiz Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde başlayan, temelinde eser siyasetinin hâkim olduğu AK Belediyecilik anlayışı ve Cumhur İttifakı birlikteliğiyle Adapazarı’mızın çehresini değiştiriyoruz.

Hak Sahipleri İle Rekor Mutabakat: Yüzde 92

Çevre ve Şehircilik Bakanımız, Genel Başkan Yardımcımız, Milletvekillerimiz, İl Başkanımız, Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Valimiz olmak üzere her birinin çok kıymetli destekleriyle olgunlaşan ve bugün sizlerle buluşan dev projemizi kamuoyuyla paylaşıyoruz. Çok heyecanlıyız. 11 kişilik çalışma ekibimiz ve mimarımız kıymetli hemşehrimiz Ömer Bey ile birlikte bir buçuk yılı aşkın süredir geceli gündüzlü yoğun bir gayretle çalıştık. Ve şuanda arsa payı açısından yüzde 92’lik bir mutabakatla sizlerin huzurundayız. Bizlere destek olan tüm hak sahiplerimize şükranlarımızı sunuyoruz.

Heyecanlıyız, Gururluyuz

Fırsat eşitliğini önceleyen, şehrin kuruluşuna işaret eden, tarihten gelen ticari misyonumuzun devamlılığını esas alan, sosyal ilişkilerimizi canlandıran, kentsel dönüşümde bir çekirdek niteliği taşıyan Ada Hayat projemizi sizlere takdim etmekten onur, gurur ve mutluluk duyuyoruz. Şimdi hep birlikte, Adapazarı’mızın güzel yarınlarına şahit olmak için projemizi sizlere takdim ediyorum.” diyerek projenin ayrıntılarını tek tek anlattı.

Kapsamlı Dönüşüm

Başkan Işıksu, projenin ayrıntılarını verirken, “Adapazarı şehir merkezinin tam kalbinde, içerisinde; Belediye Binası, Vergi Dairesi, ticari alanlar ve meydanın bulunduğu alanda kapsamlı bir dönüşüm çalışması gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Yeni Yaşam Alanı: 6 Farklı Proje

Işıksu, ADA Hayat Projesinin içerisinde 6 farklı proje olduğunu aktarırken detayları şu şekilde paylaştı; “ADA Hayat, doğaya, insana, tarihe ve mekâna saygılı bir düsturla, bitki kalitesi ve çeşitliliği yüksek benzersiz peyzaj tasarımı, ferah ve yeşil alan ve avluları; yeni şehircilik akımından yola çıkarak meydanın aşağıya indirilmesiyle, mevcut meydandan daha büyük alana sahip olup, her kattan gökyüzünü gören ferah mimarisi, birçok sosyal ve sanatsal aktiviteleri içinde barındıran Yeni Bir Meydana sahip olacak.  Meydana girmeden önce şehrimizin tarihinde yer bulan 12 Aileyi 12 ayrı sütun ile selamlayacağız. Sütunların üzerinde Osmanlı Devleti’nin kuruluşu olan 1299 yılından bugüne, 2022 yılına kadar geçen 723 yılı simgeleyen 723 ayrı kaset yer alacak. Sütunların üst kısmında ise Sakarya Nehri’nin kıvrımlarını simgeleyen bir hiperbolik tavan yer alacak.”

Yeni Çarşı, Olağanüstü Kazanımlar

Mevcut ticari işletme sahiplerinin haklarını koruyan ve onlara çok daha modern bir ticari yaşam fırsatı sunan, ticaretin merkezi Adapazarı’nın kimliğini geleceğe taşıyan bir Çarşıya sahip olacaklarını belirten Başkan Işıksu, “Yeni Çarşımız bambaşka bir görünümle her hattı aynı değere sahip dükkânları ve engelli bireylerin tam erişilebilirliğiyle Adapazarı’mızın yarınları için olağanüstü bir kazanım olacak.” diye konuştu.

Akıllı Yer Altı Otopark

ADA Hayat Projesi’nin içeriğinde bir müjde daha veren Işıksu, “Teknolojinin imkânlarını kullanan modern bir yer altı Akıllı Otoparkımız olacak ve böylece şehrimiz için önemli bir ihtiyaca daha büyük bir katkı sunmuş olacağız.” dedi.

Modern Bir Belediye Binası

Yeni yaşam alanının içerisinde, malzeme kalitesinden tasarıma, sosyal yaşamdan, insanın konforu, güvenliği, mutluluğu ve rahatını hedefleyen, akıllı belediyeciliğin tüm imkânlarını kullanacak, yeşil teknolojiyle donatılan Yeni Bir Belediye Binası’nın olacağını aktaran Başkan Mutlu Işıksu, “Yeni Belediye Binamız Orhan Camii’mizin tarihine saygıyla mimari yapısı sıfır noktasına inecek şekilde tasarlandı. Ayrıca sonsuza kadar Camimizi ve Tarihi Uzunçarşı’mızı izleyecek iki saygı gözümüz de Belediye Binamızda yer alacak ve bu yaklaşım şehrin tarihi ve mimari dokusuna anlamlı bir katkı sunacak.” diye konuştu.

Kapsamlı Çok Amaçlı Salon

Müjdeleri sıralamayı sürdüren Başkan Mutlu Işıksu, “Yeni yaşam alanımızda, içerisinde Yeni Evlendirme Dairesi’nin olacağı, konferanslar ve tiyatroların seyirci ile buluşacağı modern 500 kişilik Çok Amaçlı Salon yer alacak ve böylece Orhangazi Kültür Merkezimizden sonra bir salon daha şehrimize kazandırıyor olacağız.” dedi.

Orhangazi Miğfer Müzesi

Tarihe saygının simgesi olacak yeni bir müzenin daha ADA Hayat Projesinin içerisinde yer bulduğunu aktaran Başkan Mutlu Işıksu, “Tarihimizden, medeniyetimizden aldığımız ilhamla, şehrimizin asıl kurucusu Orhan Gazi’nin aziz hatırasına minnetle inşa edilecek, kültür ve sanatın izlerini bünyesinde barındıracak Orhangazi Miğfer Müzesi’ni şehrimize kazandırıyoruz. Orhan Gazi’nin miğferinin birebir aynısını tam 36 kat büyüterek çünkü Osmanlı Devleti’nde 36 padişah vardı, müzeyi yerin altında inşa ediyoruz çünkü Orhan Gazi de bir faniydi, miğferin bir kısmını yer üstünde bırakıyoruz, çünkü Orhan Camii’nin siluetine zarar vermemeliydik, müzenin girişinde Mimar Sinan’ın Selimiye Camii’nde minarelere 3’lü giriş ve çıkış sisteminden esinlendik ve miğferin yani müzenin içerisine girdiğimizde miğferde birebir aynısı olan savaş kalıntıları aydınlanma alanları olarak inşa edildi. Adapazarı Ticaret Müzesi ve Orhangazi Miğfer Müzesi. Birbirlerine çok yakın iki müze, Adapazarı’mızda benzersiz bir kültür hayatının kapılarını aralayacak.” diye konuştu.

Birlikte Başarıyoruz

Başkan Mutlu Işıksu, ADA Hayat Projesi’nin anlatımı sonrasında ayakta alkışlanırken, Başkan Işıksu, “Çok Mutluyuz ve hep birlikte şehrimizin yarınları için çok güzel bir yolculuğa çıkıyoruz. Ekip arkadaşlarımla birlikte bu yolculukta kıymetli hemşehrilerimizin muhabbet ve teveccühünü hep yanımızda hissediyoruz. Adapazarı için tüm güzellikleri hep birlikte başarıyoruz.” ifadelerini kullandı.

- REKLAM -spot_img
Son Eklenenler

Ulaşımda öğrenciler için ücretsiz seyahat ve indirim meclisten geçti

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar'ın belediye otobüslerinde müjdesini verdiği ilk-ortaokul öğrencileri için ücretsiz ve lise-üniversite-yüksek lisans-doktora öğrencileri için...