Son Haberler

Alemdar: Şehrimizi geleceğe hep birlikte taşıyoruz

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, belediyedeki mesaisi sonrası...

Baharda 400 kişi Büyükşehir’in kaplıca tatilinde huzur buldu

Sakarya Büyükşehir YADEM’in en fazla memnuniyet oluşturan hizmetlerden biri...

Sakarya Üniversitesi Yapay Zeka Politikaları Kurulu Toplandı

Yapay Zeka Politikaları Kurulu Toplantısı, Rektörlük Toplantı Salonunda gerçekleştirildi....

“Topraktan Sofraya Sakarya Mutfağı” Yılın Gastronomi Kitabı Seçildi!

Kategoride Diğer

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından hazırlanan ve şehrin son yıllarda gastronomi alanındaki en kapsamlı çalışmalardan biri olan “Topraktan Sofraya Sakarya Mutfağı” kitabı, Dünya Gazetesi tarafından “Yılın Gastronomi Kitabı” seçildi.

Sakarya’nın mutfağını tanıtmak, onun var olan zenginliğe ekonomik bir değer katmak, şehri gastronomi turizmi destinasyonları içine yerleştirebilmek hedefiyle SATSO tarafından 2019 yılında başlatılan “Gastro Sakarya” projesi kapsamında hazırlanan “Topraktan Sofraya Sakarya Mutfağı” kitabı, 2 yılı aşkın sahada araştırma süreci ve yoğun emeklerin sonucunda hayat buldu ve şehrin köklü kültür unsurlarının yemekler üzerinden tanıtımı ve turizme kazandırılmasına katkı sunuyor.

Kitap, geçmiş dönemlerden bugüne zengin mutfak kültürü ve insan mozaiğini barındıran ve bilimsel temellere dayanan bir çalışma olması nedeniyle Yılın Gastronomi Kitabı seçilmeye layık görüldü.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, “Göçlerle kurulmuş, 72 ayrı milletten insanın dostça birlikte yaşadığı bu kadim topraklar, ciddi zengin kültürel bir mirası barındırıyor. Son yıllarda çok gelişme kaydeden gastronomi turizmi alanında potansiyelimizin yüksek olmasına rağmen, eksikliklerimizin farkına vararak 2019 yılında projeye adım attık. 2 yılı aşkın çalışmalar sonucu şehrin gastronomi rehberi sayılacak nadide bir eseri SATSO olarak hayata geçirdik. Tüm şehrimiz de bunu sahiplendi.

Kitabımızın, ülkemizin en önde gelen ve köklü gazetelerinden olan Dünya Gazetesi tarafından 29. kez gerçekleştirilen “Yılın En İyileri Ödülleri” kapsamında “Yılın Gastronomi Kitabı” seçilmesi bizleri çok gururlandırmıştır. Bu başarı sadece Odamız değil, tüm Sakarya’nın başarısıdır. Sakarya’nın eserini bu ödüle layık görenlere şükranlarımı sunuyor, kitabımızın bugüne ulaşmasında emeği geçenlere tekrardan teşekkür ediyorum.”

 

- REKLAM -spot_img
Son Eklenenler

Alemdar: Şehrimizi geleceğe hep birlikte taşıyoruz

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, belediyedeki mesaisi sonrası cadde ve sokaklarda vatandaşlarla, esnaflarla buluşuyor. Şehre hizmette vatandaşlarla yol...