Son Haberler

SAÜ Tıp Fakültesinden TÜSEB Projesi

Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Türkan...

SGC’den Osman Çelik’e ziyaret

Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur ve yönetim kurulu...

Ulaşımda öğrenciler için ücretsiz seyahat ve indirim meclisten geçti

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar'ın belediye otobüslerinde müjdesini...

Sakarya’ya Memba Kalitesinde İçmesuyu

Kategoride Diğer

DSİ yatırımlarının kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturuyor. Ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olan su, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki, geniş iş sahalarının doğmasına da vesile oluyor.

Tarım, enerji, hizmet ve çevre sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere; hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla milletimizin hizmetine sunuyor.

Bu bağlamda ülkemizde 1954 yılından bu yana toprak ve su kaynaklarını geliştirmekle mesul olan DSİ, aralarında dünyada ilk kez uygulanan projelerin, en yüksek ve büyük barajların, en uzun sulama kanallarının ve içme suyu maksatlı tünellerin bulunduğu sayısız tesisi tamamlayarak milletimizin istifadesine sunmuş ve sunmaya da devam etmektedir.

Sakarya ilinde son 19 yılda yapılan ve devam eden DSİ yatırımları hakkında açıklamada bulunan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız yapmış olduğu açıklamada; “ Sakarya’mıza son 19 yılda devasa su yapıları inşa ederek aziz milletimizin istifadesine sunduk. Sakarya’nın münbit topraklarını su ile buluşturmak için yatırımlarımız hız kesmeden devam etmektedir.” dedi.

Sakarya’da 10 Sulama Tesisi Tamamlandı

Sakarya’ya yapmış oldukları çalışmaların ayrıntılarına da değinen Genel Müdür Yıldız; “Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 19 yılda Sakarya’ya inşa edilen 10 sulama tesisi ile 45 bin 420 dekar zirai arazi sulamaya açıldı. Böylece Sakarya’da topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 45 Milyon TL ilave zirai gelir artışı sağladık.

36 Bin 590 Dekar Arazide İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor…

Sakarya’mız için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 6 adet sulama tesisi inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 6 adet sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 36 bin 590 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Sakarya zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır.” dedi.

Sakarya’mıza 2 Baraj ve 4 Gölet Kazandırdık

Marmara’nın ve ülke tarımının önemli illerinden biri olan Sakarya’mızda ziraatın daha da gelişmesi için son 19 yılda kente 82 adet Tesis ile 1 milyar 074 Milyon 586 bin 757 TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Sakarya’da son 19 yılda 2 baraj ve 4 gölet inşa ettik.

İnşaatı Devam Eden 3 Baraj ve 2 Gölet ile Sakaryalı Çiftçimiz Kalkınacak

Diğer taraftan Sakaryalı vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Sakarya’nın su kaynaklarını değerlendirmek için yeni barajlar inşa ediyoruz. Bu kapsamda 3 baraj ve 2 göletin yapım çalışmaları devam etmektedir.

Sakarya’ya Memba Kalitesinde İçmesuyu

Diğer taraftan İnşaatı devam eden 1 adet içmesuyu tesisini tamamlayarak, toplamda 2 Milyon 750 Bin kişi için yılda 189,22 Milyon m³ içmesuyu temin edilecektir.

Sakarya’da Taşkın Riskini Azaltıyoruz

Yıldız; “Ayrıca; Sakarya İlinde taşkın riskini azaltmak için son 19 yılda tamamlanan 57 adet taşkın koruma tesisi ile 159 yerleşim yeri ve 130 bin 460 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 12 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir.

Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri İle Toprağımız Daha Kıymetli

Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri kapsamında Sakarya’da 1 adet iş tamamlanarak 19 bin dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapılacaktır. Sakarya ilinde 35 adet yerleşim birimi, arazi toplulaştırmasından faydalanacaktır. Toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile toprağımız daha kıymetli ve daha verimli olmaktadır.

Sakarya’nın Suyu Ülkemizin Enerjisine Enerji Katıyor 

Sakarya’da son 19 yılda kurulu gücü 66,90 MW olan 9 adet Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisi işletmeye alınarak yıllık 336,93 Milyon KWh enerji üretimi sağlıyoruz. ’dedi.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

- REKLAM -spot_img
Son Eklenenler

SAÜ Tıp Fakültesinden TÜSEB Projesi

Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Türkan Acar’ın yürütücülüğünü yaptığı proje, TÜSEB-A Grubu Ar-Ge projeleri kapsamında destek...