Son Haberler

ALO153 Sakaryalıların dert ortağı oldu

Sakarya Büyükşehir Belediyesi ALO 153 Çözüm Masası, 2023 yılında...

Gündoğdu: Esnaf ve Sanatkarlarımızla İşbirliğine Devam Edeceğiz

Ferizli Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı AK Parti Ferizli...

Burhan Namlı: Cumhur İttifakı Etle Tırnak Gibidir

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Hendek İlçe Başkanı Burhan Namlı,...

Taşkent: İktidar tasarruf tedbirlerine emeğin haklarını gasp ederek başladı

Kategoride Diğer

Cumhuriyet Halk Partisi Sakarya Milletvekili Ayça Taşkent bugün Sakarya Adalet Sarayı’nda çalışan taşeron işçilerle bir araya geldi. Seçimden önce kadro vaadi verilen fakat 1 Eylül’de işten çıkarılacaklarını öğrenen işçilerle görüşen CHP’li Taşkent, “İktidar tasarruf tedbirlerine önce emeğin haklarını gasp ederek başladı. Türkiye tarihinde kamuda israfın en yoğun yaşandığı dönem AKP iktidarları dönemidir. Sadece Saray’ın bir günlük masrafı bir işçinin ömrü boyunca çalışsa kazanacağı ücretten daha fazladır. Hal böyleyken şimdi ‘tasarruf’ adı altında işçilerin ekmeğine göz dikiyorlar.” dedi.

Konuyla ilgili işçilerle yaptığı görüşmede işçileri dinleyen Taşkent, şöyle devam etti:

“1 Eylül’den itibaren 69 ilde adliyelerde görev yapan taşeron işçiler işlerinden çıkarılacak. İktidarın yanlış ekonomi ve emek düşmanı politikaları neticesinde her gün biraz daha yoksullaşan ülkemiz yeni tasarruf tedbirleriyle tanışıyor. Nedense bu tedbirler hep yoksulu, işçiyi, emekliyi, dar gelirli çalışanı kapsıyor. 

İktidar ülke ekonomisinde açtığı büyük gedikleri yoksulun ekmeğinden, işçinin emekçinin hane bütçesinden, tüyü bitmemiş yetimin hakkından kısarak kapamaya niyetli görünüyor.

Sakarya Adalet Sarayı’nda çalışan 12 taşeron işçi; 15 Ağustos tarihli bir genelgeyle tasarruf tedbirleri kapsamında 1 Eylül’de işten çıkarılacaklarını öğrendiler. Yerlerine Ceza İnfaz Kurumlarındaki hükümlülerin görevlendirileceğini ve bu uygulamanın Ceza İnfaz Kurumu olan bütün illerde yapılacağını belirten işçiler işlerini kaybetmemek ve haklarını aramak için mücadele edeceklerini belirttiler.

İktidarın geçmiş politikalarına bakınca bugün yine emekçinin haklarına saldıracakları, yoksulu daha yoksul hale getiren politikalara imza atacakları maalesef çok açık. Çözüm dayanışma, örgütlenme ve birleşerek mücadele etmekten geçiyor.”

- REKLAM -spot_img
Son Eklenenler

ALO153 Sakaryalıların dert ortağı oldu

Sakarya Büyükşehir Belediyesi ALO 153 Çözüm Masası, 2023 yılında 200 bin çağrı ile 41 bin online başvuruya cevap verip...