Son Haberler

Ulaşımda öğrenciler için ücretsiz seyahat ve indirim meclisten geçti

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar'ın belediye otobüslerinde müjdesini...

Doç. Dr. Eda Altun: Gizli tuza dikkat!

Kocaeli Şehir Hastanesi Nefroloji hekimi Doç. Dr. Eda Altun...

Sakarya’da Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri başlıyor

Her yıl 21-27 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Türk Mutfağı...

‘Serbest Fikirler’ ve ‘Fikirden Girişimciliğe’ yarışmalarında kazanan projeler belli oldu

Kategoride Diğer

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin Genç Katılımlı Proje ve Girişimcilik Atölyesi’nin başlattığı ‘Serbest Fikirler’ ve ‘Fikirden Girişimciliğe’ temalı 2 ayrı yarışmada kazanan projeler belli oldu. Arda Gürsoy’un “Topraksız Tarım Projesi” (Serbest Fikirler) halk oylamasıyla birinci seçilirken, diğer yarışmada ise (Fikirden Girişimciliğe) Sena Nur Çetin’in “Ayarlanabilir Süreli Gece Lambası” projesi jüri tarafından birinci seçildi. Büyükşehir, bu projelerde şehrin yarınlarını inşa edecek projelerde genç fikirleri önemseyerek gençleri yönetim alanına kazandırıyor.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, gençlik temalı proje ve uygulamalarına ara vermeden devam ediyor. Başkan Ekrem Yüce’nin “Gençlerin hayal gücü ve fikirleri en büyük gücümüz” anlayışıyla başlatılan çalışmalar kapsamında Sakarya’nın yarınları için atılan en önemli adımlarda gençliğin imzası var. Son olarak Genç Katılımlı Proje ve Girişimcilik Atölyesi’nin başlattığı iki örnek yarışma sonuçlandı.

75 proje arasından halk seçti

“Serbest Fikirler” ve “Fikirden Girişimciliğe” temasıyla düzenlenen iki ayrı yarışmada 15-30 (Serbest Fikirler) ve 18-40 (Fikirden Girişimciliğe) yaş aralığındaki gençler, hayal gücü ve yeteneklerini bir araya getirip birbirinden üretken projeler ortaya koydu.

Yarışmalardan ilki olan “Serbest Fikirler” temasında 75 proje başvuruyu alındı ve 10 proje kamuoyunun oylamasına sunuldu. Toplamda 3 bin 468 oyun kullanıldığı bu yarışmanın şampiyonu en fazla oyu alan Arda Gürsoy’a ait “Topraksız Tarım Projesi” oldu. Genç isme ait proje Büyükşehir bürokratları tarafından da incelenerek değerlendirmeye göre uygulamaya alınacak. Gürsoy’a ise başarılı çalışması sebebiyle para ödülü alacak.

Jürinin seçtiği 3 ayrı proje

“Fikirden Girişimciliğe” temasıyla yapılan diğer yarışmada ise yeni bir ürün, tarım girişimciliği ve iş süreçlerini geliştirme kategorilerinde çok sayıda başvuru alındı. Kıymetli fikirleri, geniş bir hayal gücünü ve inovatif uygulamaları içeren projeler Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonuyla Ofis Sanat Merkezi’nde jüri değerlendirmesine sunuldu. SATSO, MARKA, SAÜ, SUBÜ, KOSGEB, Girişimci STK’lardan oluşan jüri heyeti tüm projeleri dikkatlice inceledi.

Ayrıca projelerin sahipleri jüri karşısında projesini ifade etmek için detaylı birer sunum yaptı. Değerlendirme ve puanlama sonunda bu yarışmada 3 proje seçildi. Sena Nur Çetin’in “Ayarlanabilir Süreli Gece Lambası” projesi birinci, Serhat Özkahya’nın “Sakarya Akıllı Otopark Sistemi” (PARKYAPP) projesi ikinci ve Mücahit Yıldırım’ın “Çark Tekne Taksi (ÇTT)  Ulaşım” projesi üçüncü oldu.

Sakarya için genç fikirler

Büyükşehir Belediyesi, birinci olan projeler için kazanan yarışmacılara hem para ödülü hem de resmi bir başarı ödülü takdim edecek. Kazanan projeler Büyükşehir bürokratları tarafından uygulanabilirlik açısından değerlendirilecek. Büyükşehir Belediyesi’nin bu adımları sayesinde Sakarya’da genç fikirler, yenilikçi hayal gücü ve gençlik girişimleri yönetimin bir parçası olacak. Başkan Yüce’nin talimatıyla yürütülen çalışmalar, Sakarya’nın geleceği için genç fikirlerin önemini ortaya çıkaracak ve Türkiye’deki tüm yerel yönetimlere örnek teşkil edecek.

- REKLAM -spot_img
Son Eklenenler

Ulaşımda öğrenciler için ücretsiz seyahat ve indirim meclisten geçti

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar'ın belediye otobüslerinde müjdesini verdiği ilk-ortaokul öğrencileri için ücretsiz ve lise-üniversite-yüksek lisans-doktora öğrencileri için...