Son Haberler

Sakarya Büyükşehir Evinde Rüzgâr Gibi Esti

Erkekler Hentbol Süper Ligi 10. Hafta karşılaşmasında Bahçelievler Belediyesi’ni...

Sakarya 2023’ü harika etkinliklerle kapatacak

Büyükşehir Belediyesi Aralık kültür sanat etkinliklerinde takvim açıklandı. Filistin’i...

Büyükşehir büyüleyici “Sakarya” karelerinden kazananları açıkladı

Büyükşehir Belediyesi’nin Sakarya’yı dünyaya en etkileyici eserlerle tanıtmayı hedeflediği...

Sakarya Üniversitesi’nde şiirle dolu bir akşam yaşandı

Kategoride Diğer

Şiirin şehirlerin şehri Sakarya’da canlandığı 22’incisi düzenlenen Sapanca Uluslararası Şiir Akşamları kapsamında Türkiye’nin yakından tanıdığı şairler Sakarya Üniversitesi’nde gençlere şiirle dolu bir akşam yaşattı.

Şiirin başkenti her yıl olduğu gibi bu yıl da Sakarya oldu. Sapanca’da çeyrek asırdır geleneğe dönüşen Uluslarasın Sapanca Şiir Akşamları’nın 22’ncisi yine şehrin farklı noktalarında devam ediyor. Mısraları ve kelimelerin gücüyle Türkiye’nin sanatsal zenginliği dünyaya anlatan şairlerin buluşma noktası program kapsamında Sakarya oldu.

SAÜ’de şiir sunumları

Farklı okullarda başlayan “Yazar-Öğrenci Buluşmaları” programı Sakarya Üniversitesi’nde devam etti. Sanata, şiire ve edebiyata ilgi duyan tüm öğrenciler SAÜ Kahve Keyfi’nde düzenlenen “Şiir Sunumları” programına katıldı. Üniversite bu etkinlikte Büyükşehir’in konuğu olarak gelen 16 şairi konuk etti.

Şairler Bestami Yazgan, Yusuf Dursun, Hacı Salih Zengin, Gökhan Akçiçek, Mehmet Narlı, Muhammed Hüküm, Leyla Şerif, Hüseyin Akın, Taner Güçlütürk, Ercan Yılmaz, Ebru Özden, Samet Atılgan, Zeynep Arkan, Mümin Aliov, Can Acer ve Burak Çelik keyifli akşamda öğrencilere kendi şiirlerini okudu, Türk edebiyatından ve şiirin tarihinden anlatımlar yaptı.

Şiirler keyif kattı

Şairlerin şiirleri, SAÜ Alegori ve Şiir Topluluğu öğrencilerinin okumalarıyla güzel akşamı onurlandırdı. Soru-cevap ve söyleşilerle devam eden etkinlik fotoğraf çekimiyle son buldu.

Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “Kültürün, sanatın ve sporun başkenti Sakarya’mızda 22 yıldır gelenek haline dönüştürdüğümüz uluslararası şiir akşamları etkinliğimizi bu yılda farklı etkinliklerle yaşatıyoruz. Vatanımızı, bayrağımızı ve edebiyatımızı temsil eden kıymetli şairlerimizi şehrin farklı noktalarıyla buluşturuyor ve şiire yeniden hayat veriyoruz. Programlarımıza tüm sanat dostlarını bekliyoruz” denildi.

Programın devamı şu şekilde:

13 Ekim Cuma

Panel / SAÜ Hukuk Fakültesi Prof. Dr. Sebahattin Zaim Konferans Salonu / 15.00

Konu: “Yüzyılın Şiiri” / “Cumhuriyetin 100. Yılında Türk Şiiri”

Konuklar: Prof. Dr. M. Fatih Andı, Prof. Dr. Mehmet Narlı, Prof. Dr. Mehmet Can Doğan, Yücel Kayıran, Prof. Dr. Yılmaz Daşçıoğlu

Şiir Sohbetleri / Taraklı / 19.00

14 Ekim Cumartesi

Kapanış Töreni / Sapanca SGM – 18.00

Final / Şiir Sunumları

Dinleti: Sedat Anar’la ‘Şiir Nağmeleri’

Son Eklenenler

Sakarya Büyükşehir Evinde Rüzgâr Gibi Esti

Erkekler Hentbol Süper Ligi 10. Hafta karşılaşmasında Bahçelievler Belediyesi’ni konuk eden Büyükşehir Hentbol sahadan sahadan 46-29’luk skorla ayrılarak 8....