Son Haberler

Yüce: 10 ton kuru meyve ve sebzeyi vatandaşlarımızla buluşturduk

Büyükşehir Belediyesi yerel üreticiler için alternatif gelir kaynakları oluşturmaya...

Gazeteci Zafer Şahin ‘Yerel Yönetimler ve Medya’ konferansı için geliyor

Büyükşehir Belediyesi Kasım kültür sanat etkinlikleri ‘Yerel Yönetimler ve...

Koop Bakkal Sayısı 55 oldu

Sakarya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akdardağan,...

Sakarya Üniversitesinde Dünya Su Günü Konuşuldu

Kategoride Diğer

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Kültür ve Kongre Merkezinde Dünya Su Günü Konferansı düzenlendi.

Dünyadaki suyun öneminin konu alındığı konferansa, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sakarya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Aziz Öğütlü, Halk Sağlığı Genel Müdür Yardımcısı Uzm. Dr. Bekir Keskinkılıç, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Konferansın açılışında konuşan Prof. Dr. Fatih Savaşan, suya ulaşım konusunda büyük sıkıntılar yaşayan ülkelere değindi. Su ve çevre hakkında çok konuşulmasına rağmen önlemlerin yeterli olmadığını söyleyen Prof. Dr. Savaşan, “Su ve çevre çok konuşulur ama insanın tüketim hastalığı ve bitmek bilmeyen iştahı çevrenin sürdürülebilir şekilde kullanılmasının önünde en büyük engel olarak duruyor” dedi.

Yeraltı sularının bilinçsiz kullanımı sebebiyle gelecekte zorluklar yaşanabileceğine değinen Prof. Dr. Savaşan, “Sadece su değil, kullanmak zorunda olduğumuz hiçbir şeyi israf etmemeli, bizden sonra gelenleri de düşünmeliyiz” ifadelerini kullandı.

“Su hayatın olmazsa olmazı”

Konferansta söz alan Prof. Dr. Aziz Öğütlü konuşmasına suyun önemine vurgu yaptı. Sakarya’nın su kaynakları bakımından zengin olduğunu ve İstanbul başta olmak üzere birçok ile dağıtım yaptığına dikkat çeken Prof. Dr. Öğütlü, “Su hayatın olmazsa olmazı” sözleriyle konuşmasına devam etti. Su kaynaklı salgınlardan bahseden Prof. Dr. Öğütlü katılımcılara teşekkürlerini ileterek konuşmasını tamamladı.

“Su deyince akan sular duruyor”

Uzm. Dr. Bekir Keskinkılıç, “Su deyince akan sular duruyor” sözleriyle suyun önemine vurgu yaptı. İklim krizlerinin birçok alanda etkili olduğu gibi su kaynaklarını da etkilediğini dile getiren Keskinkılıç “Su bakımından çok zengin bir ülke değiliz. Bu sebeple kaynaklarımıza sahip çıkmak büyük önem taşıyor” dedi. Nüfusun artmasıyla birlikte su kullanımının da arttığına dikkat çeken Keskinkılıç, var olan su kaynaklarının korunmasının gelecek nesiller için büyük önem taşıdığını sözlerine ekledi.

“Aziz olmanın bedeli su gibi olmak”

Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak su kaynaklarının korunması konusunda yaptıkları çalışmalara değinen Ekrem Yüce, “Su hakkında yapılan tahminler karamsar bir boyutta” diyerek suyun her bir damlasını dikkatli bir şekilde, israf etmeden kullanılması gerektiğini vurguladı. “Aziz olmanın bedeli su gibi olmak” sözleriyle suyun insanlar için önemine dikkat çekti.

Son Eklenenler

Yüce: 10 ton kuru meyve ve sebzeyi vatandaşlarımızla buluşturduk

Büyükşehir Belediyesi yerel üreticiler için alternatif gelir kaynakları oluşturmaya devam ediyor. Sakarya Ticaret Borsası içerisinde BELPAŞ marifetiyle hayata geçirilen...