Son Haberler

Alemdar: Şehrimizi geleceğe hep birlikte taşıyoruz

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, belediyedeki mesaisi sonrası...

Baharda 400 kişi Büyükşehir’in kaplıca tatilinde huzur buldu

Sakarya Büyükşehir YADEM’in en fazla memnuniyet oluşturan hizmetlerden biri...

Sakarya Üniversitesi Yapay Zeka Politikaları Kurulu Toplandı

Yapay Zeka Politikaları Kurulu Toplantısı, Rektörlük Toplantı Salonunda gerçekleştirildi....

Sakarya İHH Somali’de Ramazan Yardım Çalışmalarına Katıldı

Kategoride Diğer

Sakarya İHH Yönetim Başkanı Engin Sezer ve Yönetim Kurulu Üyesi Ali Akıllı insani yardım faaliyetlerini yerinde organize ve koordine etmek üzere Somali Mogadişu’da çalışmalara katıldı.

Sakarya İHH Başkanı Engin Sezer; 2020 yılından bu yana yeterli yağışın olmadığı Somali’de kuraklık felaketi yaşanıyor. İHH İnsani Yardım Vakfı, 4,3 milyon kişinin kuraklıktan etkilendiği ülkeye Ramazan yardımları ulaştırıyor.

Somali’de yaşanan kuraklık, bölge halkını ciddi şekilde etkiliyor. Somalili milyonlarca insan, temiz suya ve yiyeceğe ulaşmakta büyük güçlük çekiyor. Bazı su kuyularının kuruduğu ülkede, sağlık hizmetlerine, gıdaya ve suya büyük ihtiyaç duyuluyor. Kuraklık, tarım alanlarının da verimsizleşmesine neden oluyor şeklinde konuştu.

4,3 milyon kişi kuraklıktan etkilendi

Sezer; Kuraklıktan şu ana kadar 4,3 milyon insanın etkilendiği tahmin ediliyor. 500 bin kişi de kuraklık dolayısıyla yaşadığı bölgelerden başka bölgelere göç etmek durumunda kaldı. Bölgedeki kaynaklar, özellikle orta ve güney Somali’de hayvanlar için otlak ve su arayışı ile kaynak kullanımı konusunun çatışma riski oluşturduğunu belirtiyor. Kasım 2021’de acil durum ilan edilen ülkede, hükümet diğer devletlerden ve sivil toplum kuruluşlarından yardım talebinde bulundu dedi.

427 aileye kumanya yardımı

Somali’de insani yardım çalışmalarına katılan Sezer; İHH İnsani Yardım Vakfı, ülkeye yönelik yardım çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Düzenli olarak her ay 500 aileye et dağıtımında bulunulduğunu, Ramazan çalışmaları kapsamında ise ayrıca 427 aileye kumanya paketi dağıttıklarını ifade etti.

Somali’de, 1990’dan bu yana sel ve kuraklık gibi 30’dan fazla afet yaşandığını vurgulayan Sezer,  2011’deki kuraklık ve gıda krizi nedeniyle yaklaşık 260 bin kişi hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Somali’de Sakarya İHH tarafından yaptırılan Muhammet Fatih Safitürk Yetimhanesi’ni de ziyaret ederek çok güzel ve eğlenceli bir gün ve geceyi orada geçirdiklerini birlikte iftar yaptıklarını belirten Sezer, bundan sonra yetimhanenin tüm masraflarını Sakarya İHH olarak kendilerinin karşılayacağını söyledi.

Sezer, Somali Mogadişu Büyükelçisi Mehmet Yılmaz’a da ziyarette bulunarak çalışmalar hakkında istişarelerde bulunduklarını, iftar, kumanya ve kuran dağıtımı faaliyetlerinde bulunduklarını belirtti.

Destek olmak için

Somali halkına destek olmak isteyen hayırseverler, Orhan Camii yanında bulunan Sakarya İHH Bağış Kabul merkezine gelerek makbuz karşılığı ya da banka internet yoluyla Sakarya İHH hesaplarına ramazan – Somali- zekat- fitre vb açıklaması ile bağışta bulunabilirler.

Bağışçılar Türkiye dahil 57 ülke için Sakarya İHH Kuveytturk İban no; TR17 0020 5000 0100 6457 8000 01 ve Ziraat Bankası İban No; TR 7400 0100 0019 7058 3405 5001 hesaplarına diledikleri miktarda destek olabilirler.

 

- REKLAM -spot_img
Son Eklenenler

Alemdar: Şehrimizi geleceğe hep birlikte taşıyoruz

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, belediyedeki mesaisi sonrası cadde ve sokaklarda vatandaşlarla, esnaflarla buluşuyor. Şehre hizmette vatandaşlarla yol...