Son Haberler

Şaban Telli: Bayrağımız ve istiklalimiz uğruna her zaman şehit olmaya hazırız

Makina, kalıp ve yedek parça imalatı tecrübesiyle Sakarya'da faaliyet...

Yusuf Alemdar: 15 Temmuz milletimizin kahramanlık destanı yazdığı gündür

15 Temmuz hain darbe girişiminin yıldönümü dolayısıyla açıklamalarda bulunan...

SATSO Başkanı Altuğ’dan SGC’ye ziyaret

SGC Başkanı Sezai Matur ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret...

Kırcaali Yaylası Kemençe, horon ve Karadeniz Türküleri ile şenlendi

Kategoride Diğer

Sakarya Trabzonlular Derneği’nin 14. Geleneksel yayla şenliği kemençe, horon ve Karadeniz türkülerinden oluşan zengin sanatçı kadrosu ile gerçekleştirildi.

Yoğun katılımın olduğu yayla şenliği, sanatçılar Ali Tetik, Oflu Kadir, Meryem Akyüz, Akçaabatlı Şenol, Ahmet Atmaca, İsmail Güler, kemençede Gökhan Kaya, Fevzi İlter, Piyanist Cem Kocabaş, kavalda Süleyman Ağırman ve sazda Adnan Altmışdört’ten oluşan ekibin konseri ile gün boyu devam etti. Festival havasında hızlı bir tempoda devam eden şenlikte açılan standlarda yiyecek, içecek ve yöresel ürünlerin satışı yapıldı. Ayrıca Trabzonlular Derneği tarafından protokole ve şenliğe katılanlara da kara lahana çorbası ve mısır ekmeği ikram edildi.  

Sunuculuğunu Sakarya Trabzonlular Derneği yönetim kurulu üyesi Hamit Çuhadar’ın yaptığı ve saat 10:00’da başlayan şenliğe AK Parti Sakarya Milletvekili Murat Kaya, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Ömer Arslan, Erenler Belediye Başkanı Rahmi Şengül, Vergi Dairesi Başkanı İlhan Akçay, CHP İl Başkanı Cengiz Çiçek, İyi Parti Sakarya İl Başkanı E. Serdip Dokumacı, TÜMSİAD Başkanı Rıza Bora, Ak Parti ve MHP İlçe Başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Fikret Halis, SGK Sakarya İl Müdürü Erhan Çavuş, Rumeli Dernekleri Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Erol Ulu, Yerel Kültür Derneği Başkanı İbrahim Şahin, Samsunlular Dernek Başkanı Adnan Pala ve Sakarya’daki hemşehri dernekleri başkanları, Geyve Belediye Başkanı Metin Atalay, Sakarya Trabzonlular Derneği geçmiş dönem başkanları, kurucuları ve duayenleri, Düzce Gölyaka Kardüz Yaylası Kültür Turizm Derneği Başkanı Arif Gelir ve Hülya Türk ile çok sayıda davetli ve binlerce vatandaş katıldı.

Dernek yönetiminin aylar öncesinden başlayan organizasyon çalışmaları sonucu gerçekleştirilen şenliğin açılış konuşmasını yapan Sakarya Trabzonlular Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Prof. Dr. Fehmi Çelebi, Kültürel çeşitliliğin bir zenginlik olduğu bilinciyle hareket ettiklerini belirterek, Sakarya’da yaşayan Trabzonluların ülkesi ile ve Sakarya ile bütünleşmiş durumda olduğunu söyledi.

“Etkinliklerimizde yöresel kültürümüzü yaşamak, yaşatmak ve yaşadığımız yerle bütünleşmek gayreti içindeyiz.” diyen Çelebi, şunları dile getirdi: “Bu bakımdan çok şanslı bir ülkeye sahibiz. Bize bu yurdu vatan eden atalarımıza minnettarız. Ruhları şad olsun. Bizim gönül coğrafyamız çok geniştir. Tüm yurdu, hatta tüm dünyayı kapsamaktadır. Ayağımızın bastığı her yer bizim yurdumuzdur. Burada üretiyor, burada tüketiyoruz. Burada yatırım yapıyoruz. Kısacası mezarlarımız da bu şehirdedir.

Yayla şenliğimize teşrif ederek bizleri onurlandırdığınız için siz sevgili hemşerilerime tekrar çok teşekkür ederim.”

AK Parti Sakarya Milletvekili Murat Kaya ise şenlikte yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Gönül coğrafyamız Sakarya’da lazıyla, manavıyla, çerkeziyle, gürcüsüyle gerçekten yetmişikibuçuk milletiyle hamdolsun kardeşlik coğrafyası Sakarya’da en güzel günlerimizi yaşıyoruz. İnşallah sizlerle beraber bu güzellikler devam edecek. Trabzonlular Derneği ile beraber Trabzonumuzun kültürünü yaşatan, tüm dernek yönetimine ayrıca teşekkür ederim.”

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ise yaptığı konuşmada hep birlikte icra ettiğimiz şenliklerin kültürlerin en güzel yansımaları olduğunu söyledi. Şenliklerin hem geçmiş dönemlerde hem de günümüzde hayatımızda önemli bir yere sahip olduğuna da dikkat çeken Yüce şunları dile getirdi: “Bizler en önemli, en kıymetli olan geçmişten  günümüze süre gelen birçok etkinliğimizi görebiliyoruz. Bu etkinliklerin hepsi toplumumuzu bir arada tutan soyut mirasımıza sahip çıkan duyarlılığı artıran kutlamalardır. Bugün burada bir araya geldiğimiz şenlikte bir kültürel mirası gelecek yıllara aktarmanın rolünü üstlenmekteyiz. Trabzon denilince benim aklıma cesaret gelir, misafirperverlik gelir, sıcak kanlılık gelir, birlik ve beraberlik gelir, vatan sevgisi gelir, devlet sevgisi gelir. Trabzonluları tebrik ediyorum. Bugün bir araya geldiğimiz Trabzonlular Kültür Derneği’nin şenliği olsun diğer şenliklerimiz olsun asıl amaç kardeşliğimizi, sevgimizi pekiştirmektedir. Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak bu tip organizasyonların en büyük destekçisi olmaktan gurur duyuyoruz. Bu tür etkinliklerin yaygınlaşması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.”

Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar ise yaptığı kısa selamlama konuşmasında bu güzel günde bir arada olmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Saat 10:00’da başlayan yayla şenliği zengin sanatçı kadrosuyla saat 19:00’a kadar devam etti. Kemençe eşliğinde horonların oynandığı şenliğe Arap misafirler de katıldı. Yöresel kıyafetleri ile şenliğe katılan Arap misafirlerin oynadığı horon ve oyunlar büyük beğeni ile izlendi ve alkışlandı.

Ayrıca Sakarya Trabzonlular Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Prof Dr. Fehmi Çelebi tarafından Yayla şenliğine destek veren sponsor firmalara da teşekkür edilerek kemençe hediye edildi.

Şenlikte en çok horon oynayan Buğlem Duğan isimli kız çocuğuna ise hediyesi Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar ve Trabzonlular Derneği Başkanı Prof. Dr. Fehmi Çelebi tarafından verildi.

- REKLAM -spot_img
Son Eklenenler

Şaban Telli: Bayrağımız ve istiklalimiz uğruna her zaman şehit olmaya hazırız

Makina, kalıp ve yedek parça imalatı tecrübesiyle Sakarya'da faaliyet gösteren Telli Makina Şirket Müdürü Şaban Telli 15 Temmuz Şehitleri...