Son Haberler

Şaban Telli: Bayrağımız ve istiklalimiz uğruna her zaman şehit olmaya hazırız

Makina, kalıp ve yedek parça imalatı tecrübesiyle Sakarya'da faaliyet...

Yusuf Alemdar: 15 Temmuz milletimizin kahramanlık destanı yazdığı gündür

15 Temmuz hain darbe girişiminin yıldönümü dolayısıyla açıklamalarda bulunan...

SATSO Başkanı Altuğ’dan SGC’ye ziyaret

SGC Başkanı Sezai Matur ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret...

Fahiş fiyata imkân tanımadılar: İşte Büyükşehir’in 1 yıllık raporu

Kategoride Diğer

Sakarya Büyükşehir Zabıtası, tüketicinin hakkını korumak ve fahiş fiyatın önüne geçmek için 7 gün 24 saat denetim yapıyor. Açıklanan son rapora göre 2022 yılında 2 bin 2680 iş yeri denetlendi ve usule uymayan 544 işletmeye yaptırım uygulandı. Şehirde ‘çocuk işçiliğinin’ önlenmesi için birçok denetim yapan ekipler ayrıca trafikte kabahat sebebiyle toplamda 8 bin 674 tutanak hazırladı.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Zabıtası, vatandaşın huzuru için 2022 yılında sıkı bir denetim programı uyguladı. Şehir merkezinde ve 16 ilçenin tamamında vatandaşa doğrudan satış yapan tüm işletmeler kapsayan bir sistemi uygulayan zabıta ekipleri, trafikte kendi sorumluluğunda olan bölgelerde hataya mahal vermiyor. Çevreyi, tüketiciyi ve halkın güvenliğini sağlamak için 7 gün 24 saat hazır olan Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı, sokaktaki her türlü uygulamayı denetliyor.

Belediye ekipleri yapılan bu denetimlerle fahiş fiyat uygulamasının önüne geçiyor. Marketlerde raf-kasa farkı, son kullanma tarihi denetimi yapan ekipler gramaj ile stok kontrolleriyle vatandaşın mağduriyetini önlüyor. 2022 yılı raporunu yayınlayan Büyükşehir,  yıl içinde kurallara aykırı olduğu tespit edilen her vakaya gerekli yasal işlemin uygulandığını ve tüm ihbarlara cevap verildiğini açıkladı.

2 bin 680 farklı denetim

Bu kapsamda yıl boyunca şehir genelinde toplamda 2 bin 680 iş yeri denetlendi, kurallara aykırı hareket ettiği tespit edilen 544 işletmeye yasal işlem uygulandı. Ayrıca haksız rekabete neden olan ve sağlıklı koşullarda tüketime ürün sevk eden seyyar satıcılara yönelik yapılan demetinde bin 158 satıcıya müdahale edildi ve 344 adet yaptırım tutanağı tanzim edildi.

Yıl boyunca trafikte yapılan denetimlerde ise kabahat işleyen 8 bin 674 sürücü için idari yaptırım tutanağı hazırlandı. Bunların yanı sıra Sakarya’nın doğasını ve güzelliklerini korumak için denetimlerin sıklaştıran Büyükşehir Zabıtası dere, nehir kenarı, verimli tarım alanlarına hafriyatı ve inşaat atığı dökülmemesi için 2022 yılı boyunca sürekli izleme ve takip uygulaması yaptı. Konuyla ilgili bin 643 denetim yapılırken, çok sayıda kişiye yaptırım uygulandı.

Çocuk işçiliğinin önlenmesi

Bir diğer çalışma olan ‘Toplum Hizmetleri’ programı kapsamında çocuk işçiliğini önlemek için sıkı bir çalışma ortaya koyan Büyükşehir, kentin her köşesinde tespit ettiği çocuk işçiler için işletmelere gerekli yasak işlemi uygulayıp çocukları ise ailelerine teslim etti. Ailesi olmayan çocuklar ise devlet imkânlarından yararlanabilmeleri için ilgili kurumlara teslim edildi.

Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “Sakarya’da huzurun tesisi ve mağduriyetin önlenmesi için ekiplerimiz 24 saat görev başındadır. Kurala aykırı her türlü iş ve işlemin tespiti için büyük bir titizlikle çalıştığımız 2022 yılında her adımımızı 1 milyon vatandaşın güvenli bir piyasa ortamına sahip olması için mesai harcadık. Denetimlerimiz sonucu veya ihbar üzerine tespit edilen tüm olumsuz durumlar için gerekli yasal işlem yapılmıştır. Sakaryalılar için çalışmaya devam ediyoruz” denildi.

 

- REKLAM -spot_img
Son Eklenenler

Şaban Telli: Bayrağımız ve istiklalimiz uğruna her zaman şehit olmaya hazırız

Makina, kalıp ve yedek parça imalatı tecrübesiyle Sakarya'da faaliyet gösteren Telli Makina Şirket Müdürü Şaban Telli 15 Temmuz Şehitleri...